fbpx

Jak przygotować się do sesji ślubnej

Jak przygotować się do sesji ślubnej: kompletny przewodnik dla par młodych

Wasza sesja ślubna to okazja do stworzenia niezapomnianych kadrów. Jako Wasz fotograf ślubny, chcę, abyście czuli się podczas zdjęć komfortowo, pewnie a przede wszystkim, żebyście dobrze się bawili. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak przygotować się do sesji ślubnej, zarówno pod względem praktycznym, jak i mentalnym 🙂

Nastawienie

Sesja ślubna to nie tylko robienie zdjęć, ale też czas na celebrowanie Waszej miłości i na dobrą zabawę. Ważne jest, abyście byli zrelaksowani i naturalni. Skupcie się na swoich uczuciach i bądźcie sobą. To sprawi, że zdjęcia będą autentyczne i pełne emocji. Postaram się wskazać Wam miejsca, w których będziecie dobrze wyglądać. Pokażę Wam na swoim telefonie konkretne kadry, żebyście wiedzieli, jak się ustawić. Ale też zdam się na Wasze pomysły, a przede wszystkim włączymy do zdjęć spontan! Czasem podczas zdjęć wymyślam swoim parom jakieś zabawy, żeby rozśmieszać, żeby zająć Was sobą. Bo w efekcie, na zdjęciach ma wyglądać tak, jakby mnie tam w ogóle nie było 🙂

Para młoda całuje się podczas swojej sesji ślubnej, na tle ciemnego nieba.
Pozytywne nastawienie i dobry humor, to podstawa udanej sesji ślubnej

Co warto zabrać, a co trzeba zabrać na sesję ślubną

Może trudno Wam w to uwierzyć, ale bukiet ślubny i obrączki są rzeczami, których moi klienci dość często zapominają zabrać na sesję. Dacie wiarę? 🙂 Wartym zabrania, jest też welon. Jeśli welony były dwa, długi i krótki, zabierzcie oba.
Polecam zabrać wodę do picia (lub coś ciepłego jeśli na dworze jest zimno). Warto mieć też coś na komary i kleszcze. Zazwyczaj mam potrzebne rzeczy w samochodzie, ale pewnie kiedyś zapomnę, dlatego uprzedzam.
Jeśli konieczne będzie noszenie tych wszystkich rzeczy z miejsca na miejsce (a będzie) zabierzcie wygodną torbę, żeby komfortowo to wszystko nosić.

Autentyczne sytuacja: pan młody jechał do domu po bukiet ślubny, którego Klienci zapomnselizabrać na sesje 🙂

Makijaż i fryzura

Idealny makijaż i fryzura mogą znacznie wpłynąć na Wasz wygląd na zdjęciach. Planując sesję, pomyślcie o wizycie u profesjonalnego wizażysty i fryzjera. Upewnijcie się, że Wasz wygląd będzie odpowiadał stylowi i klimatowi sesji. I co najważniejsze, czy podoba się Wam samym:)

W co się ubieramy na zdjęcia?

Najczęściej na sesji ślubnej widzę pary w tym samym, w czym widziałem na ślubie. Zdarzają się jakieś odstępstwa od tej reguły, ale nie wielkie. Polecam zabrać wygodne buty na zmianę, to rada głównie dla Pań. Czasem musimy gdzieś dojść i nie ma konieczności, aby brudzić buty ślubne. Jeśli w finale sesji planujecie kąpiel w jeziorze, polecam zabrać stroje kąpielowe i ręczniki 🙂

Różowe trampki do sukni ślubnej? Czemu nie 🙂

Ustalenie terminu:

Dobrze jest zaplanować sesję ślubną z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajcie, że niektóre pory roku lub dni tygodnia mogą być bardziej oblegane. Ustalcie termin, który najlepiej pasuje do Waszego harmonogramu i pozwala na komfortowe przygotowanie. Nie odkładajcie zdjęć bez końca, bo z doświadczenia wiem, że sesje odkładane nie odbywają się wcale. U mnie na wykonane sesji ślubnej macie 60 dni 🙂

Wybór lokalizacji

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla klimatu sesji. Wybierzcie miejsce, które jest dla Was ważne lub ma wyjątkowe znaczenie – może to być miejsce, gdzie się poznaliście, romantyczny park, czy elegancka przestrzeń miejska. Porozmawiajcie ze mną o Waszych preferencjach, a wspólnie znajdziemy idealne tło dla Waszych zdjęć. Jedyne miejsce, nad którym bym się nie zastanawiał, jest las. Zawsze mówię moim Klientom, że las to las i jeśli w wybranym przez Was lesie nie ma jakiejś szczególnej architektury, jeziora czy czegoś podobnego, nie musimy jechać na zdjęcia do lasu bardzo daleko. Starczy ten najbliższy, najlepiej taki który ja znam 🙂 A tak, mam swój ulubiony las. I jego zaletą nie jest to, że leży blisko mojego domu, ale to, że wiem kiedy i gdzie będzie w nim słońce. A słońce podczas zdjęć jest bardzo ważne.

Miejsce, w którym odbędzie się sesja, jest do dogadania. Niektóre sesje odbywają się z dala od miejsca, w którym był ślub lub w którym mieszkają moi Klienci.

Wybór godziny

Czas kiedy zaczynamy, jest niezwykle istotny. Zwykle jest to chwilę przed wschodem słońca (tak jest, latem to czasem koło 5 rano) lub godzinę przed zachodem. Mocne i ostre słońce nie jest czymś, czego chcemy podczas zdjęć. Takie światło jest mało plastyczne i jak to się mówi, robi krzywdę 🙂 Jeśli będziemy z jakichś powodów robić zdjęcia w godzinach południowych, na pewno konieczne będzie szukanie cienia.
Jeśli sesja ślubna będzie w pochmurny dzień, kwestia pory jest bez znaczenia. Kiedy słońce jest za chmurami, nie skrzywdzi Was, ale też nie będzie miało romantycznego klimatu i koloru.
Latem, pora dnia ma znaczenie też ze względu na robactwo, rosę i mgły: z rana robactwo śpi, jest rosa i bywają mgły; wieczorem robaki są a najlepszej formie, nie ma rosy i nie ma mgły.

Sesja ślubna chwilę przed zachodem słońca: takiego światła nie uzyskamy w południe 🙂

Sesja ślubna w studio

Sesji ślubnych w studio praktycznie się już nie robi. Mam w swoim portfolio taką jedną, zrobioną na wyraźne życzenie moich klientów. Czy są jakiś przeciwskazania, żeby zrobić zdjęcia w studio? Nie ma żadnych. Natomiast studio fotograficzne jest bardzo wymagające dla Was. W studio nie da się biegać, skakać, chować za drzewami. Tu trzeba pozować. Nie każdy to lubi.

Pogoda podczas sesji ślubnej

A co jeśli będzie padać? Statystycznie, kiedy umawiamy się na sesję i pada deszcze, sesję odwołujemy. Wiem, make-up, wiem, że fryzura, ale pewnych rzeczy nie przeskoczę. W Poznaniu świetnym miejscem na zdjęcia podczas deszczu wydaje się Palmiarnia. I owszem, ale najlepsze zdjęcia w Palmiarni wychodzą kiedy jest słońce. Niestety, kiedy pogoda deszczowa, sugeruję sesję odwołać. Choćby z tego względu, że nie zawsze mam pod ręką asystenta, który będzie trzymał nade mną parasol 🙂

Komunikacja z Fotografem:

Otwarta i szczera komunikacja z fotografem jest kluczowa. Podzielcie się swoimi pomysłami, oczekiwaniami i obawami. Jako Wasz fotograf, zrobię wszystko, aby spełnić Wasze oczekiwania i pomóc Wam czuć się swobodnie przed obiektywem. Podczas sesji ślubnej zwykle mówimy sobie po imieniu, to ułatwia komunikację. Nie dziwcie się, że dużo mówię, pytam, zagaduję Was. Chcę, żebyście byli wyluzowani i czuli się dobrze w moim towarzystwie.

Wasza sesja ślubna to niezwykle ważny moment, który zasługuje na staranne przygotowanie. Pamiętajcie, że to Wy jesteście gwiazdami tego dnia, a moim zadaniem jako fotografa jest uchwycenie Waszej miłości i radości w najpiękniejszy sposób.

Dobry kontakt i komunikacja z fotografem podczas sesji ślubnej
Dobry kontakt i komunikacja z fotografem podczas sesji ślubnej 🙂

Na zakończenie

Jeśli podobają Wam się moje zdjęcia i macie wrażenie, że nadajemy na tych samych falach, napiszcie do mnie lub zadzwońcie. Zrobimy razem piękne zdjęcia 👍