fbpx

Zapytaj fotografa ślubnego

Znajdziecie tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące mojej pracy podczas ślubu i wesela.

Jak sprawdzić dostępność interesującego nas terminu ślubu?

Napiszcie do mnie lub zadzwońcie. Możecie też odezwać się do mnie na Facebooku lub Instagramie.

Z jakim wyprzedzeniem należy zamawiać Twoje usługi?

Im wcześniej, tym lepiej. Okres od lipca do września to szczyt sezonu ślubnego. Planując uroczystość w tym czasie, warto zarezerwować fotografa przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem. Niemniej zdarzają się wolne terminy również na bieżący rok. Przy rezerwacji obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, więc po ustaleniu daty ślubu warto jak najszybciej zarezerwować termin u fotografa ślubnego. Oczywiście, jeśli podpiszemy umowę i wpłacicie zadatek, termin Waszego ślubu zostanie zapisany w moim kalendarzu i będzie zarezerwowany tylko dla Was.

Czy fotografujesz śluby tylko w okolicach Poznania czy dojeżdżasz też gdzieś dalej?

Fotografuję również poza Poznaniem. Dojazd nie stanowi problemu. Wysyłając do mnie zapytanie wpiszcie miejsce, gdzie będą odbywały się Wasze przygotowania do ślubu, ślub i wesele. Koszty dojazdu, bądź ewentualnego noclegu będą od razu uwzględnione w cenie.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na fotografowanie podczas ślubów?

Tak, przeszedłem stosowny kurs w Kurii i posiadam zaświadczenie zezwalające na fotografowanie uroczystości religijnych. Mam je w torbie na każdym ślubie. Dla pewności, w ogóle go z tej torby nie wyjmuję 🙂

Do której godziny pracujesz na weselu?

Wykonuję 12-godzinny reportaż ślubny: od Waszych przygotowań do końca oczepin. Jednak na weselu nie będę dłużej niż do 1:00 w nocy. Do tej godziny mam zapisane na kartach wystarczająco dużo materiału. Jeśli na ślub przybywam ze swoim filmowcem, przyjeżdżamy na przygotowania ślubne razem i razem kończymy pracę.

Czy możemy się niezobowiązująco spotkać, aby poznać Ciebie i Twoją ofertę?

Oczywiście, chętnie Was poznam. Zapraszam do siebie na kawę. Pokażę Wam przykładowe albumy ślubne czy odbitki, opowiem, jak pracuję podczas ślubu. Mam nadzieję, że dowiem się też czegoś o Was, o Waszych ślubnych planach i oczekiwaniach wobec fotografa ślubnego 🙂

Chcielibyśmy pakiet „fotograf i kamerzysta”. Czy współpracujesz z jakimiś kamerzystami?

Tak, współpracuję z moimi „osobistymi” kamerzystami, których z czystym sumieniem polecam. Podczas ślubu i wesela wybór fotografa i kamerzysty, którzy znają się i pracowali już ze sobą to dobry pomysł: wiemy, jak pracujemy, nie wchodzimy sobie w drogę, nie przeszkadzamy sobie. A Wy dzięki temu macie zarówno dobre zdjęcia, jak i film.

Czy fotografujesz coś jeszcze poza ślubami?

Tak, fotografuję reportaże z imprez firmowych, sportowych i koncertów. Zajmuję się też fotografią portretową, biznesową, produktową. Fotografia to nie tylko moja praca, ale i pasja, więc z aparatem nie rozstaję się również w czasie wolnym. Moje zdjęcia „nie ślubne” możecie obejrzeć tutaj. Zapraszam 🙂

W jaki sposób możemy podpisać umowę?

Możemy podpisać umowę podczas spotkania. Polecam takie rozwiązanie, jeśli ze względu na odległość, spotkanie nie jest problemem. Mogę też wysłać Wam wydrukowaną umowę, którą podpiszecie i odeślecie do mnie. Następnie ja ją podpiszę i odeślę Wam jeden egzemplarz.

Czy warto robić sesję narzeczeńską?

Taka sesja to świetna pamiątka, ale również doskonała okazja do poznania się i zdobycia szlifów przed obiektywem. Jest to również okazja do poznania człowieka, który będzie z Wami podczas jednego z ważniejszych dni w Waszym życiu. Zazwyczaj podczas takiej sesji jest wiele zabawy, śmiechu, mamy okazję porozmawiać, czasem wypić kawę. A kiedy lepiej się poznamy i pojawię się podczas przygotowań w Waszym domu czy pokoju hotelowym, będziecie już mniej więcej wiedzieć, czego możecie się po mnie spodziewać 😉 Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie wykorzystać np. podczas projektowania zaproszeń ślubnych. Niektóre pary dekorują nimi salę weselną. Więcej o tym, czy warto robić sesję narzeczeńską przeczytacie tutaj.

Czy zamiast sesji narzeczeńskiej możemy zrobić sesję rodzinną, z dziećmi?

Nie ma problemu. Robiłem już sesje rodzinno – narzeczeńskie. Moja asystentka zazwyczaj zabiera na takie sesje zabawki, piłki, bańki mydlane, itp. Może też, w zależności od wieku i temperamentu dzieci, zająć się Waszymi pociechami, abyście mogli mieć kilka zdjęć tylko we dwoje.

Czy masz jakieś miejsca na sesję ślubną lub narzeczeńską, które możesz polecić?

Zazwyczaj proponuję parom, aby sesję narzeczeńską czy ślubną zrobić w miejscu, które w jakiś sposób kojarzy się im z nimi samymi, z ich historią, z jakimś sympatycznym wydarzeniem z ich życia. Ale jeśli nie będziecie mieli pomysłu na miejscówkę, na pewno coś Wam zaproponuję.
 

Czy podczas wesela możemy zrobić sobie zdjęcia pozowane z rodziną i przyjaciółmi?

Jasne! Jeśli na ślubie jest dużo osób, zdjęcia wszystkich gości warto zrobić od razu pod kościołem czy urzędem. A jeśli ta opcja się nie uda, na pewno znajdziemy czas na takie zdjęcia na sali weselnej lub w jej okolicy. Jeśli wśród Waszych gości jest wesoła chętna do zabawy ekipa, na pewno nie poprzestaniemy na sztywnych grupówkach. Fruwający pan młody jest na moich zdjęciach standardem. A i Pani Młodej zdarza się latać 😛

Ilu fotografów pracuje w Twojej firmie?

Wszystkie zdjęcia podczas ślubu wykonuję sam. Czasami podczas sesji narzeczeńskich, czy ślubnych pracuję z asystentką, ale to ja robię zdjęcia i ja je obrabiam. Istnieje możliwość wynajęcia drugiego fotografa. Jeśli chodzi o ekipy filmowe, współpracuję z dwoma.

Jakim sprzętem fotografujesz?

Śluby fotografuję pełnoklatkowymi aparatami marki Canon, czasem Sony. Podpinam do nich jasne obiektywy stałoogniskowe, jak i zoomy. Mam też wiele lamp, wyzwalaczy, modyfikatorów światła i innych niezbędnych do wykonywania zdjęć akcesoriów. W kieszeni miewam też kompaktowego Richoh’a GR III czy Olympus’a PEN-F, ale one nie są moim głównym sprzętem podczas reportażu.

Czy masz ze sobą drugi (zapasowy) aparat?

Zawsze mam ze sobą drugi aparat. Czasem mam nawet trzeci. Dla bezpieczeństwa mam też zapasowe lampy, baterie, statywy. Wasze zdjęcia rejestruję jednocześnie na dwóch kartach. Karty zgrywam na dysk, jeszcze zanim dojadę do domu. O tym, że mam w studio cały system dysków backupowych nawet nie wspominam 🙂

Czy fotografujesz z lampą błyskową?

Podczas ceremonii ślubnej w kościele nie używam lampy. Podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego błyskam niezwykle rzadko. Staram się wtedy, aby moja lampa dopełniała światło zastane i nie była zbyt absorbująca dla Młodej Pary i gości. Podczas zabawy weselnej używam lamp błyskowych, co pozwala mi uzyskać ładne, wielokierunkowe oświetlenie. Zapewniam, że moje lampy nie będą Wam przeszkadzały w zabawie. Lampy są ustawione na ułamek ich maksymalnej mocy przez co błyski są prawie niezauważalne.

Nasz wujek ma profesjonalny aparat, po co nam fotograf ślubny?

Aparat z nikogo nie czyni fotografa. Być może Wasz wujek poza aparatem ma też umiejętności. Jeśli jednak nie jesteście tego pewni, zatrudnijcie profesjonalistę. Poza tym, reportaż ślubny to wielogodzinna praca, więc jeśli wujek ma być gościem na Waszym ślubie, to nie będzie przez całą uroczystość fotografował.
 

Jeśli jesteście ciekawi jeszcze innych aspektów pracy fotografa ślubnego lub czegokolwiek związanego z moją pracą – napiszcie do mnie.